TED – 30 is not the new 20 – a life lesson
Gdybyś spotkał młodszego siebie, co byś mu powiedział bądź doradził? Gdybyś mógł cofnąć się w czasie co byś zmienił? Czy byłoby dobrze gdyby podróże w czasie były możliwe?
W dzisiejszym wpisie lekcja oparta na wystąpieniu Meg Jay, psychologa klinicznego i autorki The Defining Decade, która ma ważną wiadomość dla dwudziestolatków. A mianowicie: 30 to nie jest nowa 20. Przesłanie, które jest bardzo na czasie i bardzo się z nim zgadzam. Prezentację „Why 30 is not the new 20” udostępniła mi koleżanka ze studiów Agnieszka (pozdrawiam i dziękuję) i powiem, że naprawdę warto ją obejrzeć.
Trwa 15 minut. W szczególności polecam Maturzystom – na angielskim bądź godzinie wychowawczej oraz studentom. Tutaj znajdziecie lekcję do pobrania z Dysku Google w tym temacie. Warto udostępnić samą prezentację nie tylko osobom, które uczą się angielskiego, ale znajomym, w szczególności że są dostępne polskie napisy oraz to dobry czas na tego typu rozważania.
Pytanie podstawowe: czy w ogóle znacie TED – Ideas worth spreading?
Pierwszy raz spotkałam się z TEDami/TEDem podczas studiów w IA na UW na zajęciach dotyczących prezentacji. Na żywych przykładach uczyliśmy się jak to zrobić poprawnie, a zarazem ciekawie. Krótkie info – TED zaczął się w 1984 podczas konferencji i cała idea do dziś polega na przekazywaniu pomysłów, teorii oraz spostrzeżeń na różne tematy, także tak zwane taboo. Zachęcają pozytywnie do wprowadzania zmian a także modyfikują podejście do różnych kwestii. Wystąpienia są krótkie, trwają ok. 20 minut, darmowe oraz tłumaczone na ponad 100 języków. Można też aktywnie uczestniczyć w dyskusji i komentować wystąpienia. Więcej można przeczytać tutaj.
Dlaczego warto korzystać z prezentacji z TEDa i dlaczego polecam?
– usprawniają naukę np.: angielskiego i w sumie innych języków, możesz osłuchać się z różnymi mówcami, włączyć napisy bądź śledzić skrypt, a dzięki temu wpadają nowe słówka, zwroty czy konstrukcje,
-zachęcają do dyskusji podczas zajęć, która jest osadzona w kontekście, temat nie jest wyrwany z powietrza, można także komentować same prezentacje na stronie i to duża szansa do ćwiczeń językowych,
– poszerzają ogólną wiedzę o świecie, jest mnóstwo tematów i tym sam wybierasz, który Cię interesuje,
– można ich słuchać wszędzie i za darmo, na słuchawkach w komunikacji czy podróży czy podczas wykonywania obowiązków domowych,
– KEYNOTE – to podręcznik oparty właśnie o TEDowe prezentacje na różnych poziomach zaawansowania – zbiór ciekawych prezentacji, uczysz się angielskiego i masz nieprzerwany dostęp do pliku źródłowego, sama nie posiadam, ale gdy wrócę do nauczania, zakupię, aby mieć gotowe lekcje dla dorosłych. Nie wiem, czy sama chciałabym spędzać każdą w ten sposób, ale jeśli zachęci choć jedna prezentacja do samodzielnych poszukiwań innych wystąpień na stronie, myślę że warto.
Darmowa karta pracy
W tej karcie pracy do prezentacji Meg Jay znajdziecie – niezbędne słówka i zwroty z transkryptu w ćwiczeniach, pytania do dyskusji oraz konstrukcje gramatyczne: would like to, used to, a także konstrukcja „wish” i 2 i 3 tryb warunkowy. Konstrukcji gramatycznych może wydawać się dużo, ale to w zależności od tego, z jaką grupą wiekową będą prowadzone zajęcia. Mam nadzieję, że żadni trzydziestolatkowie się nie zestresują, tylko szybko zaczną działać.
Plik można pobrać tutaj:
Pobierz terazPolecam jeszcze film „The Bucket List” (Choć goni nas czas), podobne przesłanie i dobra komedia obyczajowa w gwiazdorskiej obsadzie.
Jeśli chcielibyście, aby poleciła konkretne i warte obejrzenia wystąpień dajcie znać pod wpisem. Jeśli chcielibyście więcej takich lekcji, też będę wdzięczna o komentarz. Zachęcam również do wstawiania linków własnych bądź ulubionych wystąpień z krótkim opisem w komentarzu!
Źródło obrazka:
https://unsplash.com/photos/Q_Sei-TqSlc
10 kwietnia 2020 @ 20:39
Bardzo ciekawy materiał! Dziękuję i czekam z niecierpliwością na kolejny oparty o inny Ted Talk. Mnie i moim uczniom podobał się np. znany już chyba wszystkim (?) humorystyczny” „Inside the Mind of a Master Procrastinator” https://www.youtube.com/watch?v=arj7oStGLkU
Polecam i czekam na kolejne 🙂
16 kwietnia 2020 @ 12:12
Wow, muszę to obejrzeć! Czy jest gdzieś do tego materiał do dyskusji? Lubię jeszcze ten o byciu mężczyzną – a call to men oraz o zależności pomiędzy oszczędzaniem a językiem – language and saving